niedziela, 28 grudnia 2014

FSO Polonez Atu Plus 1.6 GLi

Stał samotny na parkingu przy promenadzie w Trzebieży. Taki poldek w sedanie. Nasz krajowy ATU Plus kolejna odmiana naszego rodzimego Poloneza. Wprowadzono do produkcji w kwietniu 1997 roku zmodernizowany zgodnie z linią "Plus"różnił się od poprzednika przede wszystkim deską rozdzielczą, nowymi lakierowanymi zderzakami, nowym typem wtrysku jednopunktowego Bosch. Wprowadzono także standardowo hydrauliczne wspomaganie kierownicy (wcześniej oferowane w opcji). W zawieszeniu zmieniono geometrię przednich kół aby poprawić ich przyczepność.




Od stycznia 1998 roku montowano do silników 1.6 wtrysk wielopunktowy (oznaczenie GSi), równolegle z wtryskiem jednopunktowym (GLi). Pierwszy z silników osiągał moc maksymalną 84 KM, drugi 76 KM. Samochód otrzymał nowe klamki i zamki oraz jeden kluczyk do zapłonu i drzwi. W 2000 roku pewnym zmianom uległa tylna odblaskowa blenda w której zmieniono min. uchwyt do podnoszenia klapy bagażnika.




W kwietniu 2002 roku produkcję zawieszono, jednak tak naprawdę definitywnie zakończono, gdyż pozbyto się wszystkich wytłoczników niezbędnych do produkcji tego auta (płyty podłogowej, boków nadwozia). Więcej na stronie wikipedii.

niedziela, 7 grudnia 2014

Volvo 260

Powrócę do samochodów Volvo a konkretnie do tej 260 stojącej w cieniu spotkanego luksusowego coupe 262C kilka wpisów wcześniej na tymże blogu.: http://d3mol3k.blogspot.com/.../volvo-262c.html. Jakoś się złożyło że w młodości chciałem mieć taki samochód może nie 260 ale miało być to najzwyklejsze Volvo serii 200 w kombiaku. Nie udało się, nie mam i chyba mieć nie będę a to ze względu że jednak posiadanie takiego zadbanego auta wiąże się z ... dużą kasą. Tej nie mam aż tyle by sobie pozwolić na taka zabawkę.


No nic rozpisywał się nie będę na temat tego samochodu. Fajnie że jeździ, fajnie że na czarnych blachach. Auto może jak każde inne ale ja je lubiłem za po pierwsze swego rodzaju symbol bezpieczeństwa i komfortu (na owe czasy) i za swój charakter. Kiedyś jak mi się uda i szyby będą suche zajrzę do środka i dodam kilka innych ujęć tego Volviaka.





poniedziałek, 24 listopada 2014

COLO CABRIO 650

Colo to zbudowany na bazie Fiata 126p (silnik, układ przeniesienia napędu, zawieszenia przednie i tylne) czteroosobowy kabriolet konstrukcji Bogdana Wozowicza. Nadwozie samochodu wykonane jest z tworzyw sztucznych wzmacnianych tkaninami syntetycznymi. Elementy nadwozia oraz główne podzespoły połączone są za pomocą ramy kratownicowej wykonanej ze stalowych kształtowników. Do wykonania pojazdu zastosowano 14-calowe felgi aluminiowe, chromowaną końcówkę wydechu, sportową kierownicę, fotele kubełkowe, białe klosze przednich kierunkowskazów. Samochód za dopłatą można doposażyć w brezentowy dach. Ten egzemplarz spotkałem na terenie (znowu) portu w Trzebieży.


Colo był produkowany od 1997 roku. Początkowo jego wytwarzaniem zajmowało się przedsiębiorstwo Promex. Ostatnim producentem pojazdu była firma Beta Plus Motor Sport z Gliwic. Od 2009 r. nie ma możliwości zakupu nowych pojazdów.
Colo powstał myślą o młodym kierowcy posługującym się prawem jazdy kategorii B1 lub kartą motorowerową (Colo Cabrio 50). Pojazd ten sprzedawany był w częściach do samodzielnego montażu (kit car) lub jako gotowy produkt. Więcej info na stronie wikipedii.






niedziela, 26 października 2014

Volvo 262C

Volvo 262C jest luksusowym coupe zbudowanym na bazie modelu 260 przy współpracy z firmą Bertone. Układ napędowy, zawieszenie, płyta podłogowa i wiele paneli nadwozia w 262C zostały wzięte bezpośrednio z Volvo 260 sedan, Bertone natomiast przebudowało elementy dachu i górnej części nadwozia. Dach w 262C jest o 10 cm niższy niż w modelu 260 sedan. Owego coupe spotkałem w towarzystwie sedana tej rodziny Volvo. Niestety zdjęcia wykonane srajfonem nie są najlepszej jakości, postaram się (jako że oba modele od czasu do czasu pojawiają się w tym miejscu) wykonać je lepciejszym ;) aparatem. Na razie niech pojawią się w tej biedniejszej odsłonie.


 

Volvo 260 to seria samochodów osobowych klasy średniej-wyższej produkowanych przez szwedzką firmę Volvo w latach 1974–1982. Dostępne były jako 2-drzwiowe coupé lub 4-drzwiowy sedan. Następca modelu 164. Do napędu użyto silnika PRV V6. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną bądź 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model 760. powyżej informacje zaczerpnięte ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Volvo_260 


Po niżej trochę informacji ze znalezionej broszurki Volvo 262C:



Osobiście auto mi się nie podoba choć jest to wersja 2 drzwiowa. Czegoś jej brakuje bym za nią szalał. Ale ogólnie jestem wielbicielem tej kanciastej odmiany samochodów tego producenta. Po prostu stare Volvo to najlepsze samochody na świecie.


niedziela, 28 września 2014

Mercedes CLK coupe

Spotkany pierwszej generacji Mercedes-Benz CLK na terenie Cetralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży. Stał taki czarny w cieniu budynku miły dla oka i duszy. Osobiście nie lubię mercedesów ale ten jednak musze przyznać wpadł mi w oko. Może dla tego że lubie wersje coupe aut osobowych? Skoro się spodobał to i zaliczył sesję zdjęciową. Oto jej efekty:


Mercedes-Benz CLK-klasse (W208) − Coupe Leicht Kurz, z niem. Coupe Lekkie Krótkie - samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez Mercedes-Benz w latach 1997–2003, sprzedawany w nadwoziu 2-drzwiowym coupé lub 2-drzwiowym kabriolet. Pierwszy model klasy CLK i był odpowiednikiem dwudrzwiowej klasy E (W210) - do czego nawiązuje stylistyka oraz wyposażenie. Zbudowany na płycie podłogowej klasy C (W202). Ma standardowe dla Mercedesa stonowane i spokojne stylizowanie nadwozie i wnętrza pojazdu, pełne elegancji i wykwintności. Pod koniec 1999 roku przeszedł generalny face-lifting. W wewnętrznej nomenklaturze producenta coupe nosiło oznaczenie C208, a kabriolet A208. Samochód można było zamówić w dwóch wersjach stylizacyjnych: podstawowej Sport oraz opcjonalnej Elegance, które ewoluowały po face-liftingu do Avantgarde i Elegance. Pierwsza generacja CLK nie wprowadziła rewolucyjnych zmian, bo opierała się na istniejących technologiach istniejących modeli. I tak przejęła po swoich siostrach silniki benzynowe, skrzynie biegów oraz elektronikę np. elektroniczny kluczyk FBS-III. W stosunku do swojego poprzednika nastąpiła pewna degradacja: w modelu bez ściąganego dachu pojawił się środkowy słupek, tylne szyby były na stałe, a podajników pasów nawet nie można było opcjonalnie zamówić. Jest następca modelu klasy E coupe C124. Samochód został zastąpiony przez następną generację CLK C209. wiecej info na stronie:http://pl.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W208.



sobota, 20 września 2014

Aixam pick-up

Takiego pick-upa spotkałem w poznaniu stojącego samotnie na parkingu niedaleko budynku dyrekcji wielkopolskiej PGNiG. Jak pisze na swojej stronie polski dystrybutor/deler marki Aixiam jest to: 
2002 NAJWIĘKSZY CZTEROKOŁOWIEC DOSTĘPNY NA RYNKU Aixam sprawia, że lekkie pojazdy czterokołowe (L6e) są teraz wielkości ciężkich czterokołowców (L7e), przy jednoczesnym zachowaniu limitów wagowych nałożonych przez prawodawstwo europejskie. W roku tym zaprezentowano modele Pick-up i Minivan.






Aixam-Mega S.A. − francuska firma motoryzacyjna specjalizująca się w mikrosamochodach. Pod marką Aixam wytwarzane i sprzedawane są samochody osobowe, pod nazwą Mega - samochody dostawcze i transportowe. Siedzibą przedsiębiorstwa jest miasto Aix-les-Bains. Aixam-Mega jest największą w Europie firmą produkującą pojazdy typu microcar. Należy do niej 36% rynku w tym segmencie samochodów.


Firma powstała w 1983 roku. Przejęła wówczas produkcję po bankrutującej spółce AROLA, która specjalizowała się w budowie niewielkich pojazdów i wózków elektrycznych. W 1984 roku rozpoczęto produkcję pierwszego modelu mikrosamochodu osobowego pod marką Aixam. W 1992 roku powołano do życia markę samochodów sportowych i osobowych Mega, którą jednak w 2002 roku zmieniono na markę małych pojazdów dostawczych]. W 2009 roku firma Aixam-Mega przejęła firmę NICE Car Company, która specjalizuje się w pojazdach o napędzie elektrycznym.


Źródło informacji: wikipedia

niedziela, 3 sierpnia 2014

Mercedes-Benz W108

Przyłapany na parkingu Marcredo Center Szczecin. Kretyńska nazwa notabene tego centrum no ale cóż tu jest Polska i każda obcojęzyczna nazwa musi zrobić furorę (z założenia). Ale wracam do autka. Jak wyczytamy z tylnej szyby merolek urodził sie w 1966 roku a model jego to W108.


Mercedes-Benz W108 / W109 − generacja luksusowych limuzyn zaprezentowana w 1965 roku. Zastąpiła w ofercie modele serii W111/W112, popularne "skrzydlaki" (niem. Heckflosse - dosłownie: tylne skrzydło). Stała się więc następną, trzecią generacją prestiżowej Klasy S, jeszcze wówczas nieformalnej (oficjalne oznaczenie "S" pojawiło się dopiero na nadwoziu modelu W116 - następcy W108 / W109)


Nadwozie W108 / W109 zostało zaprojektowane przez Francuza - Paula Bracqa. Jest ono pozbawione popularnych na początku lat 60. zakończeń tylnych kantów nadwozia, przypominających skrzydła. Zrywa tym samym z designem W111 / W112. Inny jest także dach - już nie zaokrąglony, lecz płaski, optycznie poszerzający samochód. Większa jest również powierzchnia szyb. Poza tym, nadwozie jest nieco niższe (6 cm) i minimalnie szersze (1,5 cm), niż u poprzednika.
Konstrukcja modeli W108 / W109 obfitowała w wiele zaawansowanych rozwiązań tj. pneumatyczne samopoziomujące zawieszenie, hamulce tarczowe przy wszystkich kołach, elektrycznie otwierane szyby.


Powyższe cytaty pochodzą z zasobów wikipedii klikając tu trafisz na stronę z dalszym ciągiem o tym oldtimerze. Pozdrawiam właściciela i przy okazji informuję że jeśli się spotkamy oddam 30 PLN (po 10 PLN za zdjęcie) no chyba że te słowa to taki pański żarcik. 

sobota, 2 sierpnia 2014

Jaguar X-Type 2.5 V6 AWD

A trafił mi się taki tytułowy Jaguar w Trzebieży. Stał sobie spokojnie w cieniu drzew na terenie portu. Jak doczytałem to taki mały mix Ford Mondeo i Jaguara. Autko wygląda ciekawie i dostojnie ale chyba bardziej z racji swojego pochodzenia. No cóż chyba jednak nie dla mnie.


Klientom nie przeszkodziło pokrewieństwo z Fordem Mondeo, które zresztą nie jest aż tak znaczące i ogranicza się do wspólnych elementów zawieszenia czy układu hamulcowego oraz podobnych silników (z wyjątkiem 2.1 V6). X-Type jest jednak mniejszy od Mondeo o 4,5 cm w wymiarze rozstawu osi, natomiast w kabinie wspólne dla Jaguara i Forda są tylko włączniki i manetki. Niestety, zmniejszenie rozstawu osi odbiło się negatywnie na przestrzeni dla pasażerów drugiego rzędu siedzeń i w X-Type jest po prostu ciasno. Czytaj więcej na: www.magazynauto.pl





Jaguar X-Type − samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koncern Ford Motor Company pod marką Jaguar w latach 2001 - 2009.Bazuje on na zmodyfikowanych podzespołach Forda Mondeo III w szczególności na płycie podłogowej. Silniki Diesla są również zaczerpnięte z Mondeo trzeciej generacji. W 2004 roku wprowadzono do produkcji odmianę kombi zwaną Estate. W 2007 roku auto przeszło zmiany kosmetyczne polegające m.in. na zmianie pasa przedniego. Czytaj więcej na: pl.wikipedia.org