piątek, 14 września 2012

Kia Retona

Spotkałem ją stojąca na jednej z bocznych uliczek Szczecina. Widziałem ją kilkukrotnie na mieście i przyznam dość fajnie wyglądała na nowych większych kołach w ruchu po asfalcie ale chciałem się jej przyjrzeć z bliska. Udało się co widać na załączonych obrazkach.


Autko z lekkimi przeróbkami, w związku z zamontowaniem większych kół właściciel (a może i nie) zamontował gumowe fragmenty dywaników (a może i nie) do nadkoli poszerzając nadwozie tak by mogło być dopuszczone do ruchu by koła nie wystawały poza obrys nadwozia. Udało się.




Ma to autko coś w sobie co przyciąga je do mnie. Może za czas jakiś taka albo inna "terenówka" trafi w moje ręce? Czas pokaże. A na razie jest to chyba druga Kia Retona w mieście. Druga normalna bez przeróbek (przynajmniej zewnętrznych) na normalnych cywilnych kołach widziana jest w okolicach byłego pałacu młodzieży przy Wojska Polskiego.




Więcej informacji odnośnie tego samochodu dostępnych na stronie: Kia Retona na wikipedii.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Citroen DS 21

I kolejny już spotkany ciekawy pojazd parkujący na płycie lotniska wojskowego w Świdwinie. To jeden z najciekawszych samochodów tamtej epoki - Citroen DS 21. Francuska limuzyna, a jak limuzyna to pełen ful wypas opcji w tamtejszym wykonaniu. Czy ładny? To kwestia gustu - mi się nie podoba. Ale ja jestem jednym z wielu którzy mogą powiedzieć co o tym aucie sądzą i czy im się podoba czy też nie. Ale koniec gadki czas na kilka zdjęć.






Tu garść informacji odnośnie tego modelu na stronie wikipedii.

niedziela, 24 czerwca 2012

Ford Granada I

To pierwszy model Granady który ukazał się w Europie w roku 1972. Produkowano go w zakładach Forda w Kolonii. Tego spotkałem jak kilka zamieszczonych tu w blogu aut na pokazach lotniczych w Świdwinie. Najładniejszy z Granad w swojej historii produkcji. Taki z lekka amerykański krążownik szos - europejskich szos :). I ten czerwony kolor współgrający z chromami zdobiącymi karoserie i jej elementy.



Ford Granada – samochód europejskiej marki Ford, którego produkcję rozpoczęto w Kolonii w 1972 roku. Skonstruowano całkiem nowe zawieszenie, dzięki któremu samochód nie odbiegał komfortem od prestiżowych modeli BMW i Mercedesa. Silnik i skrzynia biegów to stara konstrukcja z produkowanych w latach sześćdziesiątych modeli Forda Taunusa 17M/20M p7. Produkowany był do marca 1985 roku, kiedy został zastąpiony przez model Scorpio. Posiadał napęd klasyczny (silnik umieszczony z przodu napędzał koła tylne). W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1978 samochód zajął 3. pozycję (za Porsche 928 i BMW E23). Tyle z wikipedii.


Znalazłem w sieci (w polskiej sieci) stronę z katalogami/prospektami/broszurami - jak kto woli to nazwać - samochodów marki Ford, w tym właśnie Granady. Na jednej ze stron z katalogu z roku 1975 jest podobny model o nazwie Granada S. Różni sie torchę przodem pod zderzakiem i ilością chromu w porównaniu z autem któremu zrobiłem mini sesję zdjęciową. Ma też inny dach. Zapraszam na stronę www.capri.pl.


sobota, 23 czerwca 2012

Polonez Lux MR'83

Tego poloneza spotkałem podczas pokazów lotniczych zorganizowanych w Świdwinie przez tamtejsza jednostkę wojskową. Stał w grupie kilku innych zabytków które przybyły w to miejsce. Ten "Borewicz" jak przystało na twardziela wystąpił w pełnych barwach Milicji. Co jak co ale dodały one jak i wyposażenie zewnętrzne uroku polonezowi. Czemu "Borewicz" to proste - Polonezy z pierwszych lat produkcji (1978-1987) nazywane są tak potocznie  za sprawą polskiego serialu 07 zgłoś się. Główny bohater, porucznik Sławomir Borewicz, zasiadał przez większość odcinków za kierownicą Poloneza. Wszystko wskazuje na to iż jest to model - FSO Polonez Lux MR'83. A tak prezentował się tego dnia na płycie lotniska wojskowego w Świdwinie:




W październiku 1980 roku ze względu na trudności w dostawach kooperacyjnych wprowadzono do oferty Polonezy w zubożonej wersji wyposażeniowej „Popular”. Oprócz tego oferowano także standardową wersję Poloneza (bez zmian w stosunku do pierwszego rocznika) oraz bogatszy wariant „Lux” wyposażony we wzmocniony silnik 1.5, 5-biegową skrzynię i tylny most o przełożeniu 4,1, radioodtwarzacz Skald, prostokątne reflektory przednie, tylny spoiler i oznaczenie Lux czy też programator pracy wycieraczek.

niedziela, 27 maja 2012

Zastava 1100p

Miałem okazję ostatnio ujrzeć tytułowy samochód jeden z lepszych w bloku socjalistycznym w Europie. Licencjonowany Fiat 128 produkowany w Jugosławii, a w latach 1974 - 1983 montowano ją w Polsce w FSO na Żeraniu pod nazwą Zastava 1100P.


Jej historię możemy poznać na stronach wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastava_101 a przedstawia się w wielkim skrócie tak:
W odróżnieniu od pierwowzoru Zastava 101 była pięciodrzwiowym hatchbackiem. W początkowym okresie produkcji posiadała silnik o pojemności 1116 cm³ o mocy 55 KM co wystarczyło, aby ważący 850 kg samochód rozpędzić do prędkości 140 km/h. Od 1974 do 1983 montowano ją w Polsce w FSO pod nazwą Zastava 1100P. W Polsce dokonano uzupełnienia gamy samochodu o model 3 drzwiowy, który nazwano Zastava 1100 Mediteran. Jego produkcję rozpoczęto pod koniec 1980, w początkowym okresie stosując drzwi przednie i tapicerkę z dwudrzwiowego Fiata 128. Zastava 1100 Mediteran przez pierwszy rok produkcji była wytwarzana tylko i wyłącznie w Polsce. Nadwozie Zastavy 1100 Mediteran produkowano początkowo w Kielcach. Pomimo montażu aut w kraju prawie przez cały okres wytwarzania trzeba było płacić za niego dewizami w tzw. eksporcie wewnętrznym, ale przez okres od roku 1982 do 1983 auta były dostępne w sieci Polmozbyt za złotówki.
Więcej na w/w stronie, a także na stronie fanów Zastavy 1100p http://zastava1100.prv.pl. Po niżej kilka (reszta) ujęć spotkanego "zabytku" na jednym z podwórek Szczecina:





niedziela, 4 marca 2012

Polonez MR78

FSO Polonez – kompaktowy samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 do 22 kwietnia 2002 roku[1][2]. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równorzędnie aż do 1991 roku. Polonez konstrukcyjnie opierał się na poprzedniku. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzano także kolejne odmiany. Tak przedstawiony został we wstępie swojego wpisu w internetowej encyklopedii wikipedii.


Łącznie z zestawami montażowymi wyprodukowano 1 061 807 egzemplarzy modelu w różnych wersjach (bez dostawczych Trucków i vanów Cargo). Tego pomarańczowego zabytka spotkałem na Pogodnie. Wielokrotnie mijałem go jednak bez aparatu, dzisiaj się udało zrobić kilka zdjęć.


Prezentowany na zdjęciach Polonez to według wszystkich gwiazd na niebie model MR78. Czyli jeden z pierwszych modeli tego samochodu wyprodukowanego w naszym kraju. Właściciela nie spotkałem więc informacji o nim nie zasięgnąłem, czyli pozostaje mi na razie oprzeć swoje wnioski tylko i wyłącznie w oparciu o internet. Może kiedyś się uda porozmawiać o tym autku.



Po więcej informacji muszę niestety odesłać do wikipedii. Mi pozostaje "złapać" właściciela owej pomarańczy i "wyciągnąć jakieś informacje odnośnie jego samochodu. Po niżej można zobaczyć wersję PDF prospektu/katalogu modelu FSO Polonez Prima na rynek holenderski: